CHP’li Serkan Sarı: “AKP’nin Anayası tartışmasının sokakta bir karşılığı yok”

02.03.2021 - Salı 11:45
Katıldığı canlı yayında anayasa değişikliği konusunda vatandaşın düşüncelerini aktaran CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, “AKP’nin anayasa tartışmasının bugün sokakta hiçbir karşılığı yok” dedi.
Melih Bağcı moderatörlüğünde gerçekleşen, “CHP Nasıl İktidar Olur” isimli çevrimiçi söyleşiye, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Gazeteci Yazar Fikret Bila, Ekonomist Gazeteci Yazar Uğur Gürses ve Gazeteci Yazar Ali Haydar Fırat ile beraber konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, konuşmasında, ziyaretleri sırasında vatandaşın yeni anayasa hakkında dile getirdiği düşünceleri aktardı.
 
“BAŞKANLIK SİSTEMİNİN TOPLUMU, BUGÜN YAŞADIĞI SEVİYEYE GETİRDİĞİNİ HERKES FARK ETTİ”
Başkanlık sisteminin sonuçlarının vatandaş tarafından görüldüğüne değinen Başkan Sarı, AKP hükümetinin yeni bir anayasa çalışmasının karşılığı olmadığına vurgu yaparak, “Sokakta, bunu tabi parlamenter sistem, tek adam rejimi gibi tanımlamaktan daha ziyade yöneten anlayışının, yöneten kişi anlayışının yanlışlığından dem vuruluyor. AKP’ye ov verdiğini ifade eden, farklı partilere oy verdiğini ifade eden toplumun her kesimindeki iş adamı da fabrikadaki emekçi kardeşimiz de aynı dille aynı isyanı ortaya koyuyor. Bu sürecin yürümediğini, Başkanlık Sisteminin, tek adam rejiminin toplumu, bugün yaşadığı seviyeye getirdiğini herkes fark etmiş durumda. Bugün aslında sokağın doğru bir tespiti var. Anayasa değişikliği döneminde köy köy, mahalle mahalle, sokak sokak gezdik, kapı kapı gezdik. Buradaki gidişatı yaşamdan anlatmaya çalıştık ama yeterince anlatamadığımızı görüyoruz ki referandum da bir onay alındı. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle anlattıklarımızın yaşanmış olması bir gerçekçiliği ortaya koyuyor. Bugün böylesine bir anlayışla, ülkeyi yöneten yapının yeni anayasayı konuşuyor olması da toplumda çok da bir karşılık yaratmış değil. AKP’nin anayasa tartışmasının bugün sokakta hiçbir karşılığı yok” dedi.
“İNSANLAR KENDİLERİNİN MUHATAP ALINMASINI İSTİYOR”
Vatandaşın yönetim noktasında kendi düşüncelerini dile getirebileceği bir platform arayışında olduğuna dikkat çeken Başkan Sarı, “Ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin güçler ayrılığına dayalı parlamenter sistemi, hep birlikte yönetelim, hep beraber karar alalım, yerinde yönetelim, yerelde yönetelim çağrısının karşılık bulduğunu net olarak görüyoruz. Çünkü insanlar kendilerinin muhatap alınmasını istiyor. Şu anda sokaktaki vatandaş hiçbir şekilde kendisinin muhatap alınmadığını görüyor. Bugün bir taşıyıcı esnafı da bugün bir lokantacı esnafı da bugün bir kafe sahibi de bir servis şoförü de kantin işleten bir esnaf da ve işyeri kapanmış binlerce insan da kendilerinin hiçbir değerinin olmadığını ve kendilerinin bir taraf olarak görülmediğini düşündükleri için, parlamenter sistemden uzaklaşıldığında bire bir şahsını ilgilendiren bir sonuçla karşı karşıya kaldığını yaşayarak görmüş vaziyette” ifadelerini kullandı.
“VATANDAŞ EKMEK MÜCADELESİNDE”
Esnafın ve vatandaşın anayasa değişikliği konusundan uzak olduğunu belirterek öncelikle sorunlarının geçim sıkıntılarını olduğunu dile getiren Sarı, “Sokakta yaşayan vatandaşın şu anda öncelikli bir anayasa değişikliği, sistem değişikliği ile ilgili bir tartışması yok. Öncelikle kesinlikle ekmek mücadelesinde. Sokakta yürürken yaptığımız çalışmalarda da esnafa gittiğimiz ziyaretlerde de inanılmaz bir isyanla karşı karşıyayız, hatta ‘Niye daha çok gelmiyorsunuz? Sorunlarımızı anlatın, bizim şikayetlerimizi dile getirin, bizi daha görünür kılın’ deniyor. Şöyle de bir gerçek var. Esnafımız isyanda ama bu isyanını dile getirmekten de çekiniyor. Çekindiği bir gerçek var. Yasaya, anayasa, hukuka, yürütmeye güveni yok ve korkusu çok” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ