CHP’li Yüksel, sokak hayvanları için soru önergesi verdi

26.02.2021 - Cuma 21:15
Sokak hayvanlarının barınaklarda ve salgın döneminde yaşadığı sorunlara ilişkin soru önergesi veren CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, “Covid-19 salgını sürecinde ve dondurucu soğuklarda ki hayvanların sağlığı ve konforu için Bakanlığınızca ne tür tedbirler alınmıştır?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisine, “Sokak Hayvanları” hakkında soru önergesi verildi. Önergenin İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istendi.

 
“DENETİM EKSİKLİĞİ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”
Hayvanların barınaklarda soğuktan ve bakımsızlıktan öldüğünü belirten Yüksel, “Coronavirüs salgınının sadece insan hayatını değil, sokak hayvanlarının da hayatını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla gündelik yaşamın olağan koşullarının değişmesi ve yiyecek, içecek servisi yapılan yerlerin tüketim kapasitesinin düşmesi nedeniyle başta hayvan barınakları olmak üzere artık yiyeceklerden beslenen sokak hayvanları açısından yiyecek bulma zorluğu ortaya çıkmıştır. Asıl amacı, sokakta yaşayan hayvanları bir çatı altında toplayarak daha iyi yaşam koşulları sağlamak ve bu hayvanları sahiplendirmek olan barınakların pek çoğu, bu sorumluluğu yerine getirmemektedirler. Pek çok barınakta hayvanlar açlıktan, soğuktan veya bakımsızlıktan ölmektedir. Hem devletten hem de binlerce gönüllü insandan maddi destek alan barınaklarda bu tip olayların sıklıkla yaşanıyor olması, denetim eksikliği olduğunu göstermektedir” ifadeleri kullandı.
 
4 SORU SORULDU
Salgının sokak hayvanlarına etkisini inceleyen önergede şu sorular soruldu:
1. Covid-19 salgını sürecinde ve dondurucu soğuklarda ki hayvanların sağlığı ve konforu için Bakanlığınızca ne tür tedbirler alınmıştır?
2. Başta hayvan barınakları olmak üzere artık yiyeceklerden beslenen sokak hayvanlarına yemek temini için herhangi bir çalışmanız var mı? Varsa çalışmalarınız nelerdir?
3. Geçtiğimiz yıl yayınladığınız bir genelge ile, Bakanlığınız tarafından vali/kaymakamlıklar ve yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak, bu süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve ihtiyaç duyulan alanlar dezenfekte edilmesi istendi. Söz konusu genelgeye uyulup uyulmadığı konusunda nasıl bir kontrol mekanizmanız mevcuttur?
4. Hayvan Barınakları kimler tarafından ve ne sıklıkla denetlenmektedir?

 

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ