Otokar, COBRA II ürün ailesini “COBRA II MRAP (Mayına Karşı Korumalı Araç)” ile genişletti

03.03.2021 - Çarşamba 09:20

Otokar, “COBRA II” 4x4 zırhlı ürün ailesini ülkemizde ve dünyada 15 ülkede görev alan “COBRA” ürün ailesinin yeni modeli olarak tasarlamış, geliştirmiş ve 2013 yılında Otokar ürün gamına eklemişti. Kullanıcıların farklı görev ihtiyaçlarına uygun olarak COBRA II, COBRA’ya kıyasla daha yüksek taşıma kapasitesine ve daha geniş bir iç hacme sahip olarak tasarlandı. 

Yüksek hareket kabiliyetine sahip COBRA II, tıpkı COBRA gibi farklı görevler için modüler bir yapı ile sunuldu. Otokar, COBRA ile elde ettiği başarıyı ailenin yeni üyesi COBRA II ile pekiştirdi. COBRA II kısa sürede başarılı performansı ile kullanıcıların beğenisini kazandı, Türkiye’nin yanı sıra ihracat pazarlarında da tercih edilen bir araç oldu. 

Araştırma ve geliştirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Otokar, son olarak modüler yapıdaki COBRA II aracını güncel ve gelecek tehditlere karşı “Mayına Karşı Korumalı Araç” versiyonunu geliştirdi ve ürün ailesine ekledi. 

Yeni nesil mayına karşı korumalı bir araç olan COBRA II MRAP kullanıcıların yüksek balistik ve mayın koruma ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyeti ile birlikte sunuyor. 

Yüksek Beka 

Otokar’ın kara araçlarındaki 35 yıla yaklaşan tecrübesinin ve bilgi birikiminin yansıtıldığı COBRA II MRAP riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlıyor. Mürettebata balistik, mayın ve IED tehditlerine karşı üstün koruma sunuyor. COBRA II MRAP, COBRA II ile benzer hareket ve konfor parametrelerini koruyarak mayın, balistik ve IED tehditlerine karşı daha fazla koruma sağlıyor. Araç tabanında bulunan mayın kalkanı sayesinde üstün mayın koruması yüksek modüler yapı ve servis edilebilirlikten kayıp yaşanmadan sunulabiliyor. 

Hareket Kabiliyeti 

COBRA II MRAP’ta 32 binden fazla aracı 35’ten fazla ülkede kullanılan Otokar’ın farklı arazi ve iklim koşullarında elde ettiği birikimin yansımalarını görmek de mümkün. Dünyadaki benzer mayına karşı korumalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. COBRA II MRAP’ın bağımsız süspansiyon sistemi, arazide üstün performans sağlıyor. 

Üstelik COBRA II MRAP benzerlerine kıyasla daha düşük bir silüete sahip olduğu için daha az fark ediliyor. 

Modüler Tasarım

COBRA II MRAP tüm Otokar zırhlı araçları gibi modüler bir tasarıma sahip. Bu sayede farklı görevlere uygun bir platform olurken, kullanıcılara muharebe sahasında lojistik avantajlar sunuyor. Özel tasarımı, yüksek güvenilirlik, bakım ve onarım kolaylığı ve güç paketi saha şartlarında bile komple ve hızlı montaj/demontaj yapılmasına imkan veriyor. 

 

Modüler tasarımının yanı sıra sahip olduğu yüksek taşıma kapasitesi ve geniş iç hacim, COBRA II MRAP’a farklı silah sistemlerinin ve görev donanımlarının entegrasyonuna imkan veriyor. 

 

Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor. 

Türkiye’de sanayileşme ve modernleşme atılımlarının başladığı dönemde, 1963 yılında kurulan Otokar; o günden bugüne kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyor. Savunma sanayii alanında Türkiye’nin ilklerine ve birçok önemli projesine imza atan Otokar, ülkemiz savunma sanayiini yurt dışında da başarılı bir şekilde temsil etmeye devam ediyor. 

 

Yabancı ortaklığı olmayan tek milli kara sistemleri şirketi olan Otokar, kara araçları alanında sektörünün en deneyimli şirketi konumunda yer alıyor. Otokar, kullanıcı beklenti ve isteklerine uygun olarak 4x4, 6x6, 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar, paletli zırhlı araçlar ve kule sistemleri tasarlayıp üretiyor. Şirketin ürün gamı arasında tekerlekli zırhlı araçlarda AKREP II, COBRA, COBRA II, KAYA II, Zırhlı İç Güvenlik Aracı, URAL 4x4 zırhlı araçlar, ARMA 6x6, ARMA 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar; paletli zırhlı araçlarda TULPAR, TULPAR-S ve kule sistemlerinde KESKİN, ÜÇOK, BAŞOK, BOZOK ve MIZRAK yer alıyor.

 

Bugün, fikri mülkiyet hakları Otokar’a ait 32 binden fazla araç, ülkemiz başta olmak üzere 35’ten fazla ülkede 50’den fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ürün ihracatının yanı sıra global pazarlarda ortak ürün geliştirme, yerel iş ortaklıkları, yerel üretim, teknoloji transferi gibi farklı iş birliği fırsatlarını da değerlendiren Otokar, sektördeki bilgi birikimimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyeti ile fark yaratıyor. Türkiye'de ilk bilgisayar destekli tasarım uygulamasını gerçekleştiren, Türkiye’nin ilk taktik tekerlekli zırhlı araç üretimini yapan, ilk özgün paletli zırhlı aracını üreten Otokar, aynı zamanda Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracını da üreten şirket olma özelliğini taşıyor. 

 

Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi olarak araştırma ve geliştirmeye büyük önem veren şirket, üretilen araçların daha yüksek teknolojide ve daha hızlı test edilmesi için simülatörler, test ekipmanları, bilgiyi yaratacak ve değerlendirecek bilgisayar sistemleriyle donatılmış Otokar Ar-Ge Merkezimiz bugün sadece Otokar araçlarına değil sektöre de hizmet ediyor. Otokar’ın Ar-Ge kabiliyetleri, ürün geliştirme amaçlı CAD programları, prototip atölyeleri ve yazılımlar, bilgisayar destekli analiz ve simülasyon yazılımları, test amaçlı düzenekler ve yazılımları kapsıyor. 

 

Geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda birçok farklı alanda yeni donanım ve uygulamalar geliştirilmeyi hedefleyen Otokar, son 10 yılda cirosunun yüzde 8'ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdı. Şirketin son 10 yıllık Ar-Ge harcaması ise 1,3 milyar TL'ye ulaştı.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ